Toto jsou stránky pro všechny, kdo s námi prošli dlouhou cestu krajem pětilisté růže.
Srazový zpravodaj
Polní číslo č.2
Sobota 14.7.1973
 
 
Několik pozoruhodných čísel a nej….
Podle dosud neuzavřené prezentace bylo zaznamenáno na II.celostátním srazu turistů až dosud 2454 účastníků, z toho členů turistických oddílů mládeže 617, kteří se přesunovali všemi možnými i nemožnými prostředky. Ubytováni jsou ve třech tábořištích, v těchto chvílích kromě jednoho naplněných.
Nejpočetnější výpravu se přes velké pátrání nepodařilo zjistit. Stáří není vždy známkou ochabnutí sil a špatné fyzické kondice. Svědčí o tom účast 4 žen a 6 mužů s rokem narození kolem 1900. Z nich nejstarší spatřil světlo světa již v roce 1889. Je to Václav Holeček z Plzně. Téměř o 83 let později se narodila nejmladší účastnice pochodu 16 měsíční Martina Šejnohová, která přijela na sraz s rodiči. Své popularity je si vědoma, velmi hrdinně se převáděla fotografujícím sběratelům senzací.
Nejvzdálenějšími účastníky z Československa jsou turisté z Lokomotivy Košice a z Bratislavy.
Sraz poctili návštěvou turisté ze 4 států Evropy – NDR, Polska, Holandska a Dánska.
Nejpočetnější zahraniční výpravu tvoří turisté NDR a Holandska. I oni jsou velmi spokojeni. Většina z nich zde není poprvé, mají za sebou několik ročníků putování „za pětilistou růží“. Ovšem akce tohoto druhu jsou pro ně opět něco nového.
 
Na návštěvě u nejmladších účastníků
Trávník městského parku zpestřilo během jednoho dne kolem tří set stanů členů turistických oddílů mládeže, kteří se svými vedoucími nebo rodiči nalezli v pěkném prostředí, oproštěném od prachu ulice a jezdících aut, dočasný domov. Jejich spokojenost a nadšení nezná mezí. Přispívá k tomu jistě možnost volného rozběhu na hřišti, kde se po návratu z putování odehrávají sportovní klání, hlavně s míčem. Ten musel být zabaven jednou z méně nadšených návštěvnic, které poboural stan. Jistě bude vrácen a příští muška bude přesnější.
Dopoledne prvního srazového dne bylo na táboře ve znamení klidu. Většina skupin se rozprchla na jednotlivé akce pořádané v rámci srazu, popř. s vlastním cílem. Pouze z několika stanů zaznívaly dětské hlasy usměrňované starostlivými vedoucími a maminkami. Byla to skupinka dětí z Králova Dvora u Berouna ve věku 7-15 let, které využily cesty na sraz autobusem k poznání nejen našeho okresu ale i některých význačných památek jižních Čech. Na srazu se drží vlastního programu, který je přizpůsoben možnostem a zájmům dětí. Na tábořišti se jim velmi líbí, trápí je jen fronty kolem sociálních zařízení. K nezapomenutelným dojmům všech dotazovaných patří hrady a zámky (Rožmberk, Hluboká nad Vltavou). Podle slov vedoucích z tábora je chování dětí zatím uspokojivé, hlavně kladně hodnotí pořádek dodržovaný jak kolem stanu, tak kolem stánků s potravinami.
Cesty některých do Českého Krumlova vedly doslova přes hory a doly. Svědčí o tom nápaditost mladých turistů z Hořic v Podkrkonoší. Ve čtvrtek 5.7. se vydali vlakem do Prachatic, kde naložili stany a spací pytle na speciálně upravené vozidlo (ke kolu umně připevněná kára). Na kole jel vedoucí po silnici. Ostatní šlapali po turistických značkách přes Libín, Křišťanovice, Soumarský potok do Volar , odtud vlakem do Horní Plané. Zde rozšířili posuvné prostředky dokonce o přívoz na Lipně, odkud samozřejmě zase pěšky do Českého Krumlova, kde se jim velmi líbí. Dnes šli jednu trasu z třídenního putování a někteří se udělali samostatný výlet do Zlaté Koruny a na Kleť. Český Krumlov má prý jednu velkou vadu, že skýtá spoustu lákadel na peníze.
Se schylujícím se dnem začíná být na tábořištích opět rušno. Skupinka po skupince se opět vracejí, aby si odpočinuly po rušném dnu a podělily se o nové nasbírané dojmy s ostatními.
 
Jak hodnotí sraz?
 
Oldřich Dobiáš z Kolína (druhý nejstarší účastník):
„Nedávno jsem přijel ze Španělska. Byl jsem v Madridu, Toledu, projel jsem Estorial i Granadu. Je tam mnoho pěkných věcí a byl jsem tím nadšen. Ovšem, všude dobře, doma nejlépe. Rád jsem se vracel, sedl na kolo a s několika dalšími turisty jsme přijeli z Brna oklikou přes Hodonín sem. Půjdu pěší trasu B a pak pojedu zase na kole domů do Kolína,“
 
Ivo  Domanský z Kladna:
„Líbí se mi, že nikde není zmatek a vše probíhá poměrně v klidu. Klid byl i v noci na táboře a to vždy nebývá. Za výbornou věc považuji členěné tábořiště podle profesí (TOM, moto a ostatní). Dřívější forma podle krajů se přežila. Pěší trasa putování „Za pětilistou růží“ je pěkná, střídá lehčí partie s těžšími – snad jen v místech značených růžemi (trasa A), může být pro někoho těžší orientace. Za zváženou stojí snad jen to, měla-li být úleva tak velká, aby se dostávala medaile i za putování bez jediného dne na trase.“
 
Saša Siemiradzki – Polsko:
„Trasa A pěší byla hezky vybrána, pouze u Černiče bylo slabé značení. Budu pokračovat trasou B,“
 
Luděk Štefl:
„Jako jeden z mála jsem začínal pěší trasu B. je velice krásná, jsou hezké výhledy i scenérie.“
 
Josef Šochman – Horažďovice:
„Mám  stařičké kolo, ale veze mne bez závad. Jel jsem trasu A, byla pro mne velmi náročná, značení bylo slabé u Nové Vsi. Jinak se mi cesta líbila, daly se trhat i třešně. Celou cestu jsem jel sám.“
 
Miroslav Havlíček – Plzeň:
„Jeli jsme automobilem trasu A přes Nové Hrady. Trať byla pěkně volena, dobré značení. Poznali jsme místa, která jsme dosud neznali, ovšem to se musí jet pomalu, aby se dalo také dívat na tu krásu kolem. Škoda, že po této trase vázlo zásobování, v pohostinství nebyli o akci informování.“
 
Oldřich Viezer, Plzeň:
„Moc hezká trasa (cyklo A), pěkně se mi jelo. U Nové Vsi mělo být lepší značení. Na srazu se mi líbí.“
 
 
Čestní hosté
Druhý celostátní sraz turistů poctili svou účastí přední představitelé turistických organizací socialistických států.
Za BLR pozdravila účastníky s. Sněžena Zacharinova, místopředsedkyně federace turistiky při ÚV Bulharského svazu turistiky spolu se s.Kirovem.
PLR reprezentoval s.Zigmund Jabloňski, člen předsednictva Polského svazu turistů z Varšavy.
Z NDR přijel s Hőgel Karl z Halle.
Sovětská delegace se skládala ze 2 členů ÚV turistiky a rekreace při VCSP. Byli to: s.Šimanovski Vl.Fjodorovič a s.Denotkin Serg. Semj.
 
Jak vám chutná
O stravování se starají stánky s potravinami na jednotlivých tábořištích. Nutno podotknout, že nabízeným zbožím mohou uspokojit požadavky turistů základními potravinami a ovocem. V tomto smyslu se také vyjádřili dotazovaní na tábořištích, kteří si tuto službu velmi pochvalovali zvláště proto, že nejsou nuceni trávit zbytečné fronty v obchodech přímo ve městě. Co se týče připomínek k sortimentu, byly to pouze maličkosti, které mohou vyřešit přímo prodavači ve stáncích jako prodej limonád, menší množství pomerančů apod.
O večeři pro dospělé účastníky se stará restaurace na nádraží. O děti je dobře postaráno ve školní stravovně na ZDŠ Tavírna, kam chodí na snídaně a večeře. O dobrý provoz se stará kolektiv kuchařek, kterým patří poděkování.
Tyto služby jsou posilněny i prodlouženou prodejní dobou ve vybraných obchodech přímo na náměstí.
Sraz není dosud ukončen a proto by bylo předčasné dělat závěry a hodnocení už jenom proto, že velká část tábořících – jak dětí, tak i dospělých – si přivezla vlastní zásoby, což je běžné na podobných akcích.
 
 
Vydal kolektiv tiskového střediska II.srazu turistů v Českém Krumlově.
 
28.04.2009 18:46:41
ptheiner

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1784 | 35%)
Ne (1673 | 32%)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Snad někdy a někde na shledanou!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one