Toto jsou stránky pro všechny, kdo s námi prošli dlouhou cestu krajem pětilisté růže.
         Je 16.srpna 2002, 21.00 hodin. Právě jsem otevřel dopis, v němž mi pořadatelé sdělují, že letošní ročník Růže se ruší z důvodu povodňové kalamity. To byl poslední hřebíček do průběhu dnešního dne. Před několika minutami jsem totiž přijel z Českého Krumlova, kde máme ještě po dědovi garáž nedaleko Vltavy. Ráno jsme tam byli uklízet následky povodně. Výška vody - 140 cm, tedy v garáži. Je neuvěřitelné, jak ta voda umí fyziku. Vnikne potmě do garáže nebo také do domu, nezapomene nadzvednout všechno, co plave, většinou dřevo a v případě, že je to narovnáno ve vrstvě dokonce horní část ani nenamočí. Malinkými škvírkami ve dveřích dovnitř nanese neuvěřitelné množství jemného bahna, které po uschnutí vypadá jako velmi jemný píseček. Zato dokud je mokré, zapáchá hrozným způsobem a k zesílení intenzity zápachu mu stačí trochu slunce a teplo a velmi krátká doba. Při odtékání voda nezapomene zanechat vrstvičku bahna na každé vodorovné ploše a tam, kde jsou plochy různě šikmé, vytváří dokonce stínování podle síly vrstvy usazeného bahna. Přinese-li voda jeden kámen o váze třeba 5 kilogramů, každý se tomu podiví, ale že nese najednou bilióny drobných kamínků a částeček půdy, které váží desetitisíce tun, to každého nechává úplně klidným.
Voda také neomylně pozná, kde jsme se my lidé nešetrně hrabali v půdě. Najde třeba i přes metr hluboko skryté potrubí nebo kabel, protože půda nad ním je více nakypřená než v okolí. Kupodivu na úrovni potrubí se většinou ve své činnosti zastaví,  takže po opadnutí vody je potrubí odkryto. A také jakoby seděla ve stejných lavicích jako já. Umí totiž moc dobře vrstevnice, a to určitě mnohem lépe než já, a tak někdy si najde tu správnou (rozuměj vrstevnici), i když my lidé jsme si jí vůbec nevšimli. A klidně zatopí třeba vesnici, kde by to nikdo nepředpokládal.
Nejhorší následky jsou tam, kde už to nevidí kamery. V loužích, které zůstaly po povodni nebo i ve více rozmočených místech to za několik dní zapáchá a v celé zatopené oblasti je vzduch, že by se dal krájet. A navíc se v těchto místech množí komáři neuvěřitelnou rychlostí a v neuvěřitelném množství, pokud včas nepřijde studené období. A když přijde, zase neschnou promočené zdi. A to je podle mne ta katastrofa, větší než ta, kterou si fotí a filmují povodňoví turisté. Když dosahovala voda asi půl metru (výškového) od našeho domu, měli jsme tu kolem turistů, že bychom mohli vybírat, ale teď, když to tady jen smrdí, už sem nepřijde ani noha. Ono se to také špatně fotí.
Nu a to jsou ty příčiny proč letos není Růže. Jistě mi prominete, že jsem se na tu katastrofu podíval jaksi zdola, že jsem se nezmínil o obrovských hloubkách a šířkách a průtocích. To, co jsem napsal je to, jak to prožíváme, když se to odehrává nedaleko nás a každou chvíli se nás to nějak dotýká. Třeba tím, že nejde telefon ani elektřina a život je o trochu těžší než normálně. Jako třeba první den, kdy jsme se o chvíli déle zdrželi ve městě a voda nás odřízla od domova a my jsme k našemu čtyři kilometry vzdálenému domovu museli ujet přes 80 kilometrů. A to jsme na tom ještě velmi dobře, protože náš dům zůstal uchráněn před vodou, nemuseli jsme z domova a nic se nám nestalo. Jiní jsou na tom o hodně hůře. A za to všechno může ta voda, která umí fyziku a vrstevnice a další věci a unese najednou ty bilióny malých kamínků, najde každou štěrbinku, pracuje vytrvale ve dne i v noci a nikdy se necítí unavená. Ona ani nemůže za to, že to její tečení a rozpouštění a unášení pokládáme za katastrofu. To v takové Bangladéši když opadne voda, přijde rolník, zasadí rýži a bez ohledu na těžký vzduch má zase co jíst. Je tam to bahýnko asi jiné, u nás by v něm nerostl ani pýr.
Tak vidím, že jsem si o té povodni trochu zafilozofoval. Doufám, že jste to dokázali dočíst až sem a že si můžeme slíbit, že ta katastrofa na nás, tj. na naši partu bude působit jako na lidi, kteří v tom jedou. Stali se, alespoň po dobu trvání katastrofy, jaksi vstřícnější, někdy byli dokonce potěšeni, že s nimi chcete mluvit. A byli rádi, že mohou být spolu.
19.03.2009 06:52:41
ptheiner

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1785 | 35%)
Ne (1673 | 32%)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Snad někdy a někde na shledanou!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one