Toto jsou stránky pro všechny, kdo s námi prošli dlouhou cestu krajem pětilisté růže.

Rumové pralinky

Rumové pralinky - obrázek

Rumové pralinky - obrázek

Rumové pralinky

 

            Nevím proč právě rum se stal nápojem, který užíváme na každém ročníku pochodu jako lék. Ani přesně nedovedu určit, kdy se stal oblíbeným. Pozoruhodné je i to, že nikdo z nás jindy než v průběhu pochodu rum nepije. Jednoho roku, přibližně 1978, vymyslel Roman zvláštní způsob jeho podávání. Patrně to mělo souvislost s obtížemi při přepravě rozpitých lahví. Umístit láhev, která je zpola plná, v tehdejších našich chlebnících, bylo bez rozlití téměř nemožné. Aby se přeprava podařila, začali jsme kupovat lahve s umělohmotným uzávěrem a do uzávěru se propíchl jen malý otvůrek, jímž šlo rum vykapávat. Jako „panák“ sloužil malinký půllitříček, který se tehdy dal koupit naplněný nějakým cukrovíčkem, pochopitelně již cukrovíčka zbavený a řádně vymytý. Tak vznikla vhodná nádobka na podávání rumu. Z lahve se rum překapával stálým třesením lahví. Dost kapiček přišlo nazmar, protože nebylo snadné se trefit, ale ještě víc se jich dostalo do nádobky, z níž postupně pili všichni zúčastnění. Překapávání rumu bylo dlouhodobým procesem, který vyplňoval celé naše přestávky, nejčastěji na vrcholech stoupání, takže jsme jim tehdy začali říkat vrcholovky. Kdosi přišel s tím, že k rumu může být podáván i kousek čokolády, kterou jsme vždycky jedli během pochodu. Postup byl takový, že nejprve byla podána čokoláda do pusy a potom přes ni se přelil rum. Tak vznikla rumová pralinka.

V průběhu doby se začaly prodávat lahve rumu se šroubovacími uzávěry, čímž odpadly obtíže při přepravě, láhve se daly nosit i po otevření a postupně se přešlo z překapávání na nalévání do nádobky. V průběhu dalších let se „technologie“ podávání rumu změnila na prosté podávání lahve a přímé pití. On by totiž asi již nikdo neměl tolik trpělivosti jako svého času Roman. Jen si zkuste vykapat kapičku po kapičce třeba jen jednoho panáka.

Rumové pralinky však přesto přežily rok 2000, i když způsob jejich podávání se trochu změnil nebo spíše zjednodušil. Vytratila se z něho ta prvotní obřadnost.

A nakonec ještě jedna úvaha: Rum je dobrý jen ve dvou případech, které navíc musí být  v souběhu. Za prvé to musí být rum s lodičkou vyrobený v Jindřichově Hradci (ten má prý o procento víc!) a za druhé musí být podáván na Růži. Jinak rum ani vidět!! Souhlasíte?

 (Pavel)

 

 

 

Hyčmo:

 

Musím Ti říct, že s názorem, že Rumová pralinka už není to co to bejvalo, NESOUHLASÍM. Naopak, je to jedna z věcí, která neztratila na kouzle. Já osobně

si stále potrpím, aby tento rituál zůstal původní, což dokazuje skutečnost, že přijímám čokolá-

du a rum v pokleku. Jenže Vy, neznabozi, to zřejmě považujete za příznak totální opilosti./Pravdou je, že plastový kelímek od falešného pivíčka mi moc chybí/

Chci, abys tuto poznámku uvedl v článku, jinak věc předám právníkům.

Za petiční výbor  JB

(Jitka)

 

 

 

     Má paměť je velmi "zastřená" a proto potřebuje vždy ten správný impuls. Moc si nepamatuji uzávěry rumu, Becherovka byla na šroubení už když jsem ji začala konzumovat, ale pravdou je, že jsem ho ochutnala až na "Růži" a půllitříky byly nápad Mileny - mohu dokladovat na fotu. Způsob podávání byl v kruhu a "rituální poklek" byl čistě z důvodu praktického. Podávající malého vzrůstu, vkládaje kousek čokolády na jazyk, nedosáhl a tak bylo nutno přistoupit k pokleku. Někteří po zvládnutí vrcholovky už nevstali.

(Hanka)

 

 

Musím kajícně doznat, že po přečtení "Rumové pralinky" jsem byl poněkud na

rozpacích. Ne z působivého stylu ani ne ze způsobu zpracování. Na tuto

vysokou laťku jsem si u Pavla již zvykl. Byl to však obsah. Většina z toho

se mi vybavila teprve při druhém čtení. Ta skleróza je ale mocná čarodějka.

Je to marné, je vidět, že je Pavel přece jen mladší. Myslím, že to chce

ještě stylové doplnění, a tak přikládám Kainarovo Blues o rumu a

opatrnosti. (Ještě, že mám v záloze ty klasiky.)

 (Karel)

 

Drobná poznámka k obrázku – ta ruka je Romanova.

(Pavel)

19.02.2009 06:29:30
ptheiner

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1785 | 35%)
Ne (1673 | 32%)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Snad někdy a někde na shledanou!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one