Toto jsou stránky pro všechny, kdo s námi prošli dlouhou cestu krajem pětilisté růže.

Rozjímání nad starou fotkou

Rozjímání nad starou fotkou - obrázek

Rozjímání nad starou fotkou - obrázek

 
Snad stokrát jsme už vzpomněli na památnou etapu 10.ročníku Růže, která se šla 9.září 1978 na trase Hůrka - Černá - Blatná - Dolní Jílovice - Rožmberk. Tento den se stala událost, kterou máme všichni v paměti jako kanál plný piv v Jílovicích. Dovolte mi, abych po dlouhých 26 letech, a to skoro na den přesně, uvedl některé věci na pravou míru, i když jsem sám nebyl přímým účastníkem.
 
 Každý, koho se na to zeptáte, bez váhání odpoví, že tu fotku s tím kanálem má. Všem věřím, ale pro jistotu vkládám do textu její kopii, aby některé závěry mého bádání mohly být bezprostředně podloženy i těm, kteří ji mít nemohou.
A teď již podrobný rozbor obrázku. Nejprve účastníci události. Můžeme zde bezpečně poznat a vyjmenovat Karla, Pepíčka, Romana, Lojzu, Blanku a Lídu. Pro ty, kteří snad všechny neznali tak dobře podle podoby připomínám, že Lojza je nejvíce vlevo za Pepíčkem. Roman nejvíce vpravo, vedle něj Blanka, za ní v zákrytu Lída, která jak jistě víte, zemřela v roce 1988. Pro všechny ještě připomínám, že Roman umřel v roce 1992.
Na obrázku je však ještě jedna naše spolupochodnice, která s námi šla jen jeden ročník a to právě v roce 1978. Zmínku o ní byste našli v příběhu Růže a pivo, kde je stručně popsána nyní podrobně probíraná událost a je tam napsáno, že byla koštérkou piva a byla z Jihlavy.
Při podrobném zkoumání materiálů z roku 1978 jsem našel kartičku s podpisy účastníků z naší party a tam jsem našel její podpis. Takže již neplatí, že její jméno je neznámé. Křestním jménem se jmenovala Milena a příjmení snad ani není důležité (ono je stejně málo čitelné). Je zřejmé, že tu fotku také někdo musel vyfotit. Jedna z možností je, že to byl náhodně vybraný kolemjdoucí účastník. To však je velmi nepravděpodobné a navíc v podpisech na kartičce sice z účastníků chybí Blanka a Lída, ale zato je tam ještě jedno jméno, pravděpodobně Eva. Ta, pokud má paměť sahá, se znala s Romanem přes zaměstnání a Milena byla její kamarádka. Autorkou fotky tedy byla velmi pravděpodobně Eva. Protože se k nám fotka dostala, usuzuji, že foťák byl Karlův. Tehdy ještě co vyfotil, to také vyvolal a dodal.
Fotka je také nepřímým důkazem toho, že v roce 1978 s námi ještě nešly Hanka, Milena druhá a Jitka. Víme totiž, že druhý den jejich prvního startu na Růži již šly s námi.
Tím jsme postihli všechny účastníky té slavné události. A nyní již výsledky dalšího bádání. Majitelé originální fotky mohou rozpoznat trochu více než ti, kteří mají možnost zkoumat jen kopii v počítači. Zjištění při podrobném průzkumu jsou totiž přímo neuvěřitelná.
Prohlédnete-li si podrobněji plochu kanálu, uvidíte, že uprostřed stojí mezi kelímky piva skleněný pohárek s bílým obsahem. Postupně jsem vyloučil cukr nebo snad dokonce napěněné pivo, takže věřte nevěřte, na poklopu kanálu stojí pohárek s mlékem! Navíc na zadním okraji poklopu je vidět dva skleněné pohárky s kávou. Mýtus se rozplývá, všichni asi nepili pivo. Potvrzuje se tak téměř s jistotou, že Milena, která byla koštérkou piva, nepila pivo, ale kávu! To jsou přímo rány pod pás dosavadním výkladům. Přiznám se, že některých těchto věcí (pohárek mléka) jsem si všiml až po dlouhých dvaceti šesti letech při podrobném zkoumání fotografie.
Pokračujme však v dalším rozboru snímku. Z něho vyplývá, že se účastníci právě věnují jídlu. Většinou drží v rukou rohlíky, pravděpodobně Blanka má v ruce májku, Pepiček však má chleba asi ze svých zásob. Lojza, Milena a Karel asi v té chvíli nejedli.
Z pohledu na snímek je dále zřejmé, že bylo krásné počasí, podle oblečení teplo a v kroužku účastníků vládla dobrá nálada, jíž podle polohy rukou vévodil (jako ostatně skoro vždy) Roman některým ze svých nezapomenutelných vyprávění.
Piv jsem na kanále napočítal deset. Když předpokládám, že dvě účastnice pily kávu a Blanka s Lídou měly jedno pivo, připadne na přítomné pány po dvou pivech. Připusťme, že mohlo přibýt u každého ještě jedno, čímž se plocha poklopu kanálu zcela zaplnila. Z toho vychází, že nejvyšší počet vypitých piv na jednoho účastníka byl tři. To sice není tak málo, ale zase, že by to bylo tak světoborné, to také ne.
Nu a tak jsme pohledem na starou fotografii sňali roušku části tajemství jedné neopakovatelné události, která se nám jako nezapomenutelná a velmi výjimečná vryla do paměti.
A jaké z toho plyne ponaučení? Pověsti jsou krásné, dokud jim nenahlédneme pod kabát. Když se však někdy takový rýpal najde, bývá obvykle zavržen a rychle zapomenut a pověst žije dál ještě krásnější. Ať je to tedy s tou naší také tak.
Hyčmo:
 
 Fotky jsou nalezeny. Není to ani tak moje zásluha ale Pepíčkova. Ten je před časem objevil a přinesl mi je. Já je teď jen opakovaně dohledal. Jen mne trochu zklamaly. Z jejich porovnání celkem jasně plyne, že je fotila stejná osoba a v zřejmě v krátkém sledu za sebou. Jsou skutečně tři, osoby a jejich umístění se nezměnily. Jen jsem na nich napočítal těch piv jedenáct. Na prvním snímku to jedno bylo patrně skryto. Na jedné fotce pivo pijí všichni, kromě Mileny ovšem. Kelímek Blanky je skryt za Romanovou hlavou, ale pod lupou se dá zjistit. Na druhé fotce titíž drží kelímky v rukou, kelímky Blanky a Lídy se překrývají, ale jsou jasné. Pokud jde o "pohárky s kávou" je situace trochu složitější. Na jedné fotce je pouze jeden, druhý je pravděpodobně skryt. Milena zde drží v ruce ne zcela jasný předmět v rukou, patrně malý papírový sáček. Na druhém snímku jeden z "pohárků" odhalil svoji pravou totožnost. Milena jej totiž drží pozdvihnutý v ruce, a je to klasický půllitr s uchem. Tekutina v něm je tmavá, nikoliv však neprůhledná a v ní je lžíce i v tekutině viditelná. Ve druhé ruce drží papírový sáček, zřejmě s cukrem. Nejsem odborník přes kávu ale myslím si, že ta se z půllitru a v takovém množství nepije. Předpokládám, že to byl spíše čaj. I v druhém půllitru je lžíce a asi i stejný obsah. Víc se mi z těchto fotek vyčíst nepodařilo. Na odhad počtu vypitých piv to však určitě žádný vliv nemá, víme kolik ho Blanka umí vypít a s Lídou to bylo podobné. A pak je tu ještě jedna fotka. Zřejmě byla pořízena v cíli na terase u kina na Horní Bráně v Krumlově. U stolku sedí Milena, Pepíček, Pavel, Lojza, Roman a Karel. Na stolku stojí pět lahví piva, podle jedné zřetelné etikety to byl Budvar, z šesté právě tankuje Roman. Na stolku také leží fotoaparát v zavřeném pouzdře, a skutečně by to mohl být můj. Kdo a jakým fotoaparátem to ale vyfotil opravdu netuším.
Víc se mi už vyčíst nepodařilo. (Karel)
19.03.2009 06:19:49
ptheiner

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1785 | 35%)
Ne (1673 | 32%)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Snad někdy a někde na shledanou!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one