Toto jsou stránky pro všechny, kdo s námi prošli dlouhou cestu krajem pětilisté růže.

Kájovský kufr opravený

 

Když jsme v roce 1969 na pátém kilometru prvního ročníku s Karlem poprvé spolu kufrovali, netušili jsme, že naše setkání se budou opakovat déle, než jsme byli v tu dobu staří. Náhoda nás svedla dohromady hned na samém počátku prvního dne, dokonce ve velmi zvláštní situaci, kdy spousta zkušených turistů zabloudila na téměř prvním rozcestí.

Že Karel umí chodit, o tom jsem se přesvědčil hned za chvíli, když společným úsilím byla nalezena správná cesta. Karel snížil těžiště a během dalších několika minut zmizel směrem ke Světlíku.

 

Na Růži, jak už odedávna pochod nazýváme, se dostal prý tak, že pročítal kalendář pochodů a zaujalo ho místo konání a název – měl a ještě má rád jižní Čechy a také pány z Růže. Předtím již absolvoval bezpočet pochodů etapových, dlouhých, krátkých, vlastních i organizovaných, byl už zkrátka jak se teď říká „in“.

Ten poslední odstavec jsem zmenšil, protože to není žádná pravda. Nemám se plést do toho, co nevím určitě. Ať to řekne Karel sám:

 

Konečně, můj příchod na Růži jsi popsal Ty. Ale bohužel nesprávně. Skutečnost byla totiž jiná:

     Tento pochod byl totiž i můj první. Je pravda, že jsem v té době již měl pár kilometrů v nohách, ale jen ze svých soukromých putování po stopách Vítkovců. Měl jsem však ověřeno, že trasy kolem třiceti kilometrů nejsou žádný problém. O existenci dálkových pochodů jsem z novin věděl pouze to, že se konají. A o jejich kalendáři jsem už vůbec neměl ani tušení. O tomto pochodu (jen tak mimochodem toto je vůbec první etapový organizovaný v našem státě) jsem se dozvěděl z Československého sportu, který jsem tehdy dost často četl. Možná, že ten článeček ještě někde mám. Zaujaly mne na něm celkem tři věci. Výčet míst, která jsem znal a na která se vždy rád vracím (Krumlov, Rožmberk, Vyšší Brod, Čertova stěna a další), místa která jsem neznal (zejména Vítkův Kámen a celý jižní břeh lipenské nádrže) a konečně zajištěné noclehy na krásném okruhu. Bylo mi jasné, že to bych asi sám nepořídil. A tak, na základě tohoto článku, jsem poslal přihlášku.

     Ani mezi pochodníky, ani mezi organizátory jsem nikoho neznal. A první, s kým jsem se blíže seznámil hned u presentace byl, zvláštní shodou okolností, právě Honza Zajíček. A ten mi večer před pochodem u piva (v Pivnici) podal náležité informace (Byl u toho také Franta Dvořák, prima chlap, ale toho jsi asi neznal.) Tak tihle dva měli hlavní podíl na tom, že jsem se těmto pochodům (s výjimkou Růže, tam bych chodil i bez nich) začal věnovat.

     Před pochodem jsem předpokládal, že využiji popisy tras, dopravu zavazadel a noclehy, a jinak si budu pochodovat (jak jsem byl zvyklý) sám. Skutečnost však ukázala, že jsem se, bohudík, zásadně mýlil. Sám jsem snad nešel ani pár metrů, a po skončení pochodu jsem známé mohl počítat na desítky. A že získám kamaráda na desítky let to jsem tehdy také netušil. To jen dokazuje, že i zmýlená nejen že platí, ale také může být velice milá. Na příští ročník jsem už přitáhl celou partu, mimo jiné i Pepíčka.

 

Já jsem v tom okamžiku, kdy jsme se poprvé setkali, měl odchozeno na organizovaných pochodech právě těch pět kilometrů, které nás dělily od startu. Asi týden před startem pochodu jsem na své zahrádce v Českém Krumlově cosi vrtal v záhoně, když ze sousední zahrádky přišel Vláďa Rakouš – jeden z organizátorů pochodu, a začal nadšeně vyprávět o tom, že se chystá třídenní pochod, že po mnoha letech je to poprvé, co se může do oblasti za Lipenským jezerem a že si to určitě nemohu nechat ujít. Jako odpověď jsem mu sdělil své pochybnosti o tom, že to lze ujít. Přesvědčil mne, že klidně, hlavně abych si vzal pohorky a potom se to prý ujde úplně samo. Ze svého zeměměřického povolání jsem sice měl dobrý základ, ale samo se to rozhodně neušlo. Mohu jen říci, že můj stav po absolvování pochodu byl ucházející. Ještě než mě  přestaly  bolet nohy, byl jsem ztracen. Nechodil jsem moc často, ale rád. A dokud mě budou bolet nohy nepřestanu!

18.02.2009 22:50:03
ptheiner

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1784 | 35%)
Ne (1673 | 32%)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Snad někdy a někde na shledanou!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one